Honours & Achievements

Year Content
2023-2024 Yan Chai Hospital Moral and Civic Education Award Fund 2021-2022 Award Scheme”
2023-2024 Qualified Protecting Spine Campus
2022-2023 Qualified Protecting Spine Campus
2022-2023 Honor of Caring School

‘Caring School Award Scheme’ held by Hong Kong Christian Service

2021-2022 “Yan Chai Hospital Moral and Civic Education Award Fund 2021-2022 Award Scheme”
2021-2022 Tung Wah Group of Hospitals “2021 Hong Kong Children’s English Singing Competition”

Merit Award

2020-2021 Honor of Caring School

‘Caring School Award Scheme’ held by Hong Kong Christian Service

 2019-2020 Honor of Caring School

‘Caring School Award Scheme’ held by Hong Kong Christian Service

 2018-2019 Honor of Caring School

‘Caring School Award Scheme’ held by Hong Kong Christian Service

2018-2019 Qualified Protecting Spine Campus
2018-2019 ‘The Fourth Cha Duk Chang Children’s Cantonese Opera Competition’

Third Place of Kindergarten Group

2018-2019 ‘The Fifth Cha Duk Chang Children’s Cantonese Opera Competition’

Third Place of Kindergarten Group

2023-2024

 Content  Awards Name
Parent-child Design Competition for the New Rainbow Special Room of Baptist Rainbow Primary School in Kai Tak Creative Design Award  K2C 李樂謙
 4th “Parent-Child Calligrapher” Chinese Hard Pen Calligraphy Competition Merit Award K3B黃芯瑩
“Kowloon City District Outstanding Student Election” Outstanding Students K3A 黃浚霆
 Hong Kong Speech Art Performance Competition (2023) Leap Yourself and Showcase Your Talents  1st runner up  K3C劉睿文
 Olympiad Champion
THAILAND INTERNATIONAL MATHEMATICAL OLYMPIAD
 Bronze Award K3C 周煜彤
 Ling To Catholic Primary School “The 2nd Roller Car Competition  Excellence Award  K2C 李樂謙
 Excellence Award  K3B 梁文莉
 Ling To Catholic Primary School”The 3rd STEAM Carnival Christmas Parent-Child Coloring Contest”  Excellence Award  K1A 彭裕民
 Excellence Award  K3B 黃千桐
 Emmanuel Primary School, Kowloon Kindergarten Colouring Competition  K2  Champion:K2C李樂謙
2nd Runner up:K2C陳樂禧、K2B Rai Ryan
Merit Award:K2A黎晉銘、K2C周詩華、K2C彭沛然
K3 Merit Award:K3C廖彩霖、K3A林靖勛、K3B梁文莉、K3A黃詩淇、K3A何汝琦
Asia Pacific Talent Development Association”The 2nd Hong Kong Hard Pen Calligraphy Competition 2023″ Bronze Award K3A 莊子熙、K3B 黃千桐、K3B黃芯瑩
Merit Award K3A 謝居穎
Teacher Respect Movement Committee “Parent-Child Coloring Creation Competition 2023 Kindergarten” Outstanding Works in the School K1C 吳天泓
K2C李樂謙
K3B 黃千桐
K3B 黃芯瑩

2022-2023

Content Name
Hop Yat Church School Colouring Compeition Gold medal K2C Lee Lok Him
Bronze medal K2C Pang Pei Yin
 2023 Putonghua Competition for Kindergartens in Hong Kong
(in-school group) Junior Level
 Champion  K1C Choi Tsz Ying
2023 Putonghua Competition for Kindergartens in Hong Kong(in-school group) Middle-level  Champion K2C Lui Tsz Tung
2023 Putonghua Competition for Kindergartens in Hong Kong(in-school group) Advanced Level  Champion   K3A Kam Wing Yu
 Hong Kong International  Mathematical Olympiad Heat round 2023 (Hong Kong Region) Kindergarten Group Bronze medal  K3A Chen Yee Pang
 K3A Kam Wing Yu
K3B Lam Hong Sui
 K3C Chan Ching Kiu
Hkgtaa Hong Kong Children’s Piano Competition 2023 Silver medal  K3B Lam Hong Sui
Hop Yat Church School Drawing Compeition Gold medal K3C Lee Lok Fung
K3C Chan Ching Kiu
Silver medal K3A Yuen Wing Yan
K3B Lam Hong Sui
K2C Lin Lok Xuan
 K1A Lee Lok Him
Bronze medal K1C Law Yuet Yau
K1C Pang Pei Yin
Greater Bay Area Mathematical Olympiad Preliminary Round 2023(Greater Bay Region) Third Prize K3A Chen Yee Pang
Merit Award K3B Lam Hong Sui
Hong Kong Mathematics & Math Olympiad Challenge 2023 K3 Mathematics Bronze medal K3A Chen Yee Pang
Ling To Catholic Primary School -STEAM Carnival Christmas Parent-child Coloring Contest        The first runner-up K3A Kam Wing Yu
The Most Creative Award K3B Lam Hong Sui
K3B Chan Ching Kiu
The Most Christmassy Award K3A Tung Hiu Sen
Merit Award K1A Lee Lok Him
K3A Yuen Wing Yan
K3C Lee Lok Fung
 K3C Chan Ching Kiu
Ling To Catholic Primary School -Little Science Superman The First STEAM Derby Car Roller Car Contest       

Speedy Contest

Champion  K3C Lee Lok Fung
The second runner-up  K3C Cheung Pok Yin
Merit Award K3A Wong Sum Yu
 K1A Lee Lok Him
Ling To Catholic Primary School -Little Science Superman The First STEAM Derby Car Roller Car Contest     

Steam Creative Contest

Merit Award K3C Lee Lok Fung

2021-2022

Content Awards Class and Student
Kowloon City District Outstanding Student Election Kindergarten Category Merit K3A  Chan Yat-HeI
Hong Kong International Mathematical Contest Preliminary Competition 2022 (Hong Kong Division) Kindergarten Category Silver K3C Lee Kwan Yu
Bronze K3A Chan Yat Hei
K3B Mak Damon
K3B Chan Ho Yi
K3D Cheng Tin Long
Kowloon City District Road Safety Committee Colouring Contest Merit Award K3A Man Tsz Chung
World Teachers Day “Thank You Teachers” Coloring Contest Merit Award K3A Man Tsz Chung
”Love My Home” Coloring Contest K3 Merit Award K3A  Chan Yat Hei
“Hong Kong Kindergarten and Primary School Coloring Competition” Champion K2C Chan Ching Kiu
Merit Award K2A Kam Wing Yu
“Ling Tao Catholic Primary School – STEAM Carnival Christmas Parent-Child Coloring Competition” Most Christmas Atmosphere Award K2C Lee Lok Fung
K3A  Man Tsz Chung
Most Creative Award K3D  Cheung Yuk Mun
K2C Cheung Pok Yin
K2B Ng Pak Hei Adam
Merit Award K2A Kwok Zi Lok Roger
K2A Kam Wing Yu
“St. Timothy’s Primary School 135th Anniversary Coloring Competition” Champion K3A Man Tsz Chung
Runner up K2C  Chan Ching Kiu
Merit Award K2A  Yuen Wing Yan
K2C  Lee Lok Fung
“The 6th Hong Kong Mathematics Cup Challenge” Competition K3  Champion K3C Lee Kwan Yu

2019-2020

Content Awards Class and Student
“Easy Easy” Good Things Diary Activity Shortlisted K1A Cheng Chuen Kit

K2D Tsoi Chun Chak Jason

K3B Cheung Yuk Lam

K3C Man Tsz Ching

“2019-2020 Kowloon City District Outstanding Student Election” Merit Award K3A Chen Yuk Lam
“Hong Kong’s 18 Districts Martial Arts Charity Gold Cup 2019” Taekwondo Competition Runner up K2C Lau Yui Sum
“Christian Lutheran Church of Hong Kong Hung Hom Lutheran School 2020

Kindergarten Coloring Contest”

Champion K1C Man Tsz Chung
Runner up K2C Pang Hei Yu

K3C Man Tsz Ching

2 nd Runner up K1C Chan King Tim
Merit Award K3C Chong Matthew
Merit Award K1A Wan Chi Pok

K1D Lo Tsz Yin

K1D  Lo Tsz Hang

K3C Lam Ting Chi

Hop Yat Church School Chinese-Western BIGIG Carnival Parent-Child Coloring Contest Merit Award K2A Cheung Lok Hei    K2C Pang Hei Yu
“2019 National Essence Cup Hong Kong Children’s Mandarin Recitation Grand Prix” K2 Runner up K2B Wu Ho Sum
K3 2nd Runner up K3B Zhang Sheng Han
K3 Silver K3C Chou Tsz Yeung
K3 Bronze K3D Jiang Olivia Cheuk Ham
Hong Kong Children’s Mathematical Association “2019 Hong Kong Academic Mathematics and Mathematical Olympic Classic” K3 Olympic Array Excellence Award K3B Or Cheuk Yin

K3D Yau Ho Tin Edwin

K3 Olympic Array Outstanding Award K3C Chong Matthew
K3 Mathematical Array Excellence Award K3B Or Cheuk Yin

K3C Chong Matthew

K3D Yau Ho Tin Edwin

2018-2019

Content Award Class and Student
“The Olympic Cup 2019 Hong Kong Mathematical Olympiad Challenge” K2 Olympic Array

first prize

K2B Zhang Sheng Han
K3 Olympic Array

first prize

K3A Loi Tsz Ying
K2 Math Group

first prize

K2B Zhang Sheng Han
K3 Math Group

first prize

K3A Loi Tsz Ying

K3A Chow Ming

K3C Fang Wei

K2 Math Group

Grand Prize

K2D Cheung Yuk Lam
“Easy Easy” Good Things Diary Activity Shortlisted K2A  Man Tsz Ching

K2D  Cheung Yuk Lam

K3B Chan Wai Lun

K3C Tsang Yin Him

GAPSK Putonghua Proficiency Test Kindergarten Elementary

(Assessment Plan)

Recognition for excellence K2A  Chou Tsz Yeung

K2B  Zhang Sheng Han

K2C  Hui Chi Sum

「2019 The 2nd Hong Kong Pacific Piano
Open Competition」
1 st Class Honours Award 及 1st Prize K3C LEE IP KEI
2019 Hong Kong International Music and Arts Festival Champion K3C LEE IP KEI
“2019 The 6th Hong Kong Asia Pacific Youth Piano” First prize K3B Chan Wai Lun
HONG KONG OPEN CRITICAL THINKING MATH CHALLENGE 2019 Gold Award K3D  Leung Yau Hin
The 8th World Children’s Drawing Competition 2019 Bronze K3C Tsang Yin Him
The 19th Super Language Recitation Competition

Kindergarten – English Poetry

2nd runner-up K2B  Yu Hin Sen
Hong Kong International Mathematics Competition 2019

(Hong Kong Division) – Preliminary Round

Silver Award K3D Wang Xin Yang
Bronze K3A Chow Ming、K3A  Loi Tsz Ying

、K3D  Leung Yau Hin

Hong Kong International Mathematics Competition 2019

(Hong Kong Division) – Qualifying Tournament

Merit Award K3A  Chow Ming
Silver Award K3D  Wang Xin Yang

2022-2023

Content Name
Hop Yat Church School Colouring Compeition Gold medal K2C Lee Lok Him
Bronze medal K2C Pang Pei Yin
 2023 Putonghua Competition for Kindergartens in Hong Kong
(in-school group) Junior Level
 Champion  K1C Choi Tsz Ying
2023 Putonghua Competition for Kindergartens in Hong Kong(in-school group) Middle-level  Champion K2C Lui Tsz Tung
2023 Putonghua Competition for Kindergartens in Hong Kong(in-school group) Advanced Level  Champion   K3A Kam Wing Yu
 Hong Kong International  Mathematical Olympiad Heat round 2023 (Hong Kong Region) Kindergarten Group Bronze medal  K3A Chen Yee Pang
 K3A Kam Wing Yu
K3B Lam Hong Sui
 K3C Chan Ching Kiu
Hkgtaa Hong Kong Children’s Piano Competition 2023 Silver medal  K3B Lam Hong Sui
Hop Yat Church School Drawing Compeition Gold medal K3C Lee Lok Fung
K3C Chan Ching Kiu
Silver medal K3A Yuen Wing Yan
K3B Lam Hong Sui
K2C Lin Lok Xuan
 K1A Lee Lok Him
Bronze medal K1C Law Yuet Yau
K1C Pang Pei Yin
Greater Bay Area Mathematical Olympiad Preliminary Round 2023(Greater Bay Region) Third Prize K3A Chen Yee Pang
Merit Award K3B Lam Hong Sui
Hong Kong Mathematics & Math Olympiad Challenge 2023 K3 Mathematics Bronze medal K3A Chen Yee Pang
Ling To Catholic Primary School -STEAM Carnival Christmas Parent-child Coloring Contest        The first runner-up K3A Kam Wing Yu
The Most Creative Award K3B Lam Hong Sui
K3B Chan Ching Kiu
The Most Christmassy Award K3A Tung Hiu Sen
Merit Award K1A Lee Lok Him
K3A Yuen Wing Yan
K3C Lee Lok Fung
 K3C Chan Ching Kiu
Ling To Catholic Primary School -Little Science Superman The First STEAM Derby Car Roller Car Contest       

Speedy Contest

Champion  K3C Lee Lok Fung
The second runner-up  K3C Cheung Pok Yin
Merit Award K3A Wong Sum Yu
 K1A Lee Lok Him
Ling To Catholic Primary School -Little Science Superman The First STEAM Derby Car Roller Car Contest     

Steam Creative Contest

Merit Award K3C Lee Lok Fung

2021-2022

Content Awards Class and Student
Kowloon City District Outstanding Student Election Kindergarten Category Merit K3A  Chan Yat-HeI
Hong Kong International Mathematical Contest Preliminary Competition 2022 (Hong Kong Division) Kindergarten Category Silver K3C Lee Kwan Yu
Bronze K3A Chan Yat Hei
K3B Mak Damon
K3B Chan Ho Yi
K3D Cheng Tin Long
Kowloon City District Road Safety Committee Colouring Contest Merit Award K3A Man Tsz Chung
World Teachers Day “Thank You Teachers” Coloring Contest Merit Award K3A Man Tsz Chung
”Love My Home” Coloring Contest K3 Merit Award K3A  Chan Yat Hei
“Hong Kong Kindergarten and Primary School Coloring Competition” Champion K2C Chan Ching Kiu
Merit Award K2A Kam Wing Yu
“Ling Tao Catholic Primary School – STEAM Carnival Christmas Parent-Child Coloring Competition” Most Christmas Atmosphere Award K2C Lee Lok Fung
K3A  Man Tsz Chung
Most Creative Award K3D  Cheung Yuk Mun
K2C Cheung Pok Yin
K2B Ng Pak Hei Adam
Merit Award K2A Kwok Zi Lok Roger
K2A Kam Wing Yu
“St. Timothy’s Primary School 135th Anniversary Coloring Competition” Champion K3A Man Tsz Chung
Runner up K2C  Chan Ching Kiu
Merit Award K2A  Yuen Wing Yan
K2C  Lee Lok Fung
“The 6th Hong Kong Mathematics Cup Challenge” Competition K3  Champion K3C Lee Kwan Yu

2019-2020

Content Awards Class and Student
“Easy Easy” Good Things Diary Activity Shortlisted K1A Cheng Chuen Kit

K2D Tsoi Chun Chak Jason

K3B Cheung Yuk Lam

K3C Man Tsz Ching

“2019-2020 Kowloon City District Outstanding Student Election” Merit Award K3A Chen Yuk Lam
“Hong Kong’s 18 Districts Martial Arts Charity Gold Cup 2019” Taekwondo Competition Runner up K2C Lau Yui Sum
“Christian Lutheran Church of Hong Kong Hung Hom Lutheran School 2020

Kindergarten Coloring Contest”

Champion K1C Man Tsz Chung
Runner up K2C Pang Hei Yu

K3C Man Tsz Ching

2 nd Runner up K1C Chan King Tim
Merit Award K3C Chong Matthew
Merit Award K1A Wan Chi Pok

K1D Lo Tsz Yin

K1D  Lo Tsz Hang

K3C Lam Ting Chi

Hop Yat Church School Chinese-Western BIGIG Carnival Parent-Child Coloring Contest Merit Award K2A Cheung Lok Hei    K2C Pang Hei Yu
“2019 National Essence Cup Hong Kong Children’s Mandarin Recitation Grand Prix” K2 Runner up K2B Wu Ho Sum
K3 2nd Runner up K3B Zhang Sheng Han
K3 Silver K3C Chou Tsz Yeung
K3 Bronze K3D Jiang Olivia Cheuk Ham
Hong Kong Children’s Mathematical Association “2019 Hong Kong Academic Mathematics and Mathematical Olympic Classic” K3 Olympic Array Excellence Award K3B Or Cheuk Yin

K3D Yau Ho Tin Edwin

K3 Olympic Array Outstanding Award K3C Chong Matthew
K3 Mathematical Array Excellence Award K3B Or Cheuk Yin

K3C Chong Matthew

K3D Yau Ho Tin Edwin

2018-2019

Content Award Class and Student
“The Olympic Cup 2019 Hong Kong Mathematical Olympiad Challenge” K2 Olympic Array

first prize

K2B Zhang Sheng Han
K3 Olympic Array

first prize

K3A Loi Tsz Ying
K2 Math Group

first prize

K2B Zhang Sheng Han
K3 Math Group

first prize

K3A Loi Tsz Ying

K3A Chow Ming

K3C Fang Wei

K2 Math Group

Grand Prize

K2D Cheung Yuk Lam
“Easy Easy” Good Things Diary Activity Shortlisted K2A  Man Tsz Ching

K2D  Cheung Yuk Lam

K3B Chan Wai Lun

K3C Tsang Yin Him

GAPSK Putonghua Proficiency Test Kindergarten Elementary

(Assessment Plan)

Recognition for excellence K2A  Chou Tsz Yeung

K2B  Zhang Sheng Han

K2C  Hui Chi Sum

「2019 The 2nd Hong Kong Pacific Piano
Open Competition」
1 st Class Honours Award 及 1st Prize K3C LEE IP KEI
2019 Hong Kong International Music and Arts Festival Champion K3C LEE IP KEI
“2019 The 6th Hong Kong Asia Pacific Youth Piano” First prize K3B Chan Wai Lun
HONG KONG OPEN CRITICAL THINKING MATH CHALLENGE 2019 Gold Award K3D  Leung Yau Hin
The 8th World Children’s Drawing Competition 2019 Bronze K3C Tsang Yin Him
The 19th Super Language Recitation Competition

Kindergarten – English Poetry

2nd runner-up K2B  Yu Hin Sen
Hong Kong International Mathematics Competition 2019

(Hong Kong Division) – Preliminary Round

Silver Award K3D Wang Xin Yang
Bronze K3A Chow Ming、K3A  Loi Tsz Ying

、K3D  Leung Yau Hin

Hong Kong International Mathematics Competition 2019

(Hong Kong Division) – Qualifying Tournament

Merit Award K3A  Chow Ming
Silver Award K3D  Wang Xin Yang

2022-2023

Content Name
Hop Yat Church School Colouring Compeition Gold medal K2C Lee Lok Him
Bronze medal K2C Pang Pei Yin
 2023 Putonghua Competition for Kindergartens in Hong Kong
(in-school group) Junior Level
 Champion  K1C Choi Tsz Ying
2023 Putonghua Competition for Kindergartens in Hong Kong(in-school group) Middle-level  Champion K2C Lui Tsz Tung
2023 Putonghua Competition for Kindergartens in Hong Kong(in-school group) Advanced Level  Champion   K3A Kam Wing Yu
 Hong Kong International  Mathematical Olympiad Heat round 2023 (Hong Kong Region) Kindergarten Group Bronze medal  K3A Chen Yee Pang
 K3A Kam Wing Yu
K3B Lam Hong Sui
 K3C Chan Ching Kiu
Hkgtaa Hong Kong Children’s Piano Competition 2023 Silver medal  K3B Lam Hong Sui
Hop Yat Church School Drawing Compeition Gold medal K3C Lee Lok Fung
K3C Chan Ching Kiu
Silver medal K3A Yuen Wing Yan
K3B Lam Hong Sui
K2C Lin Lok Xuan
 K1A Lee Lok Him
Bronze medal K1C Law Yuet Yau
K1C Pang Pei Yin
Greater Bay Area Mathematical Olympiad Preliminary Round 2023(Greater Bay Region) Third Prize K3A Chen Yee Pang
Merit Award K3B Lam Hong Sui
Hong Kong Mathematics & Math Olympiad Challenge 2023 K3 Mathematics Bronze medal K3A Chen Yee Pang
Ling To Catholic Primary School -STEAM Carnival Christmas Parent-child Coloring Contest        The first runner-up K3A Kam Wing Yu
The Most Creative Award K3B Lam Hong Sui
K3B Chan Ching Kiu
The Most Christmassy Award K3A Tung Hiu Sen
Merit Award K1A Lee Lok Him
K3A Yuen Wing Yan
K3C Lee Lok Fung
 K3C Chan Ching Kiu
Ling To Catholic Primary School -Little Science Superman The First STEAM Derby Car Roller Car Contest       

Speedy Contest

Champion  K3C Lee Lok Fung
The second runner-up  K3C Cheung Pok Yin
Merit Award K3A Wong Sum Yu
 K1A Lee Lok Him
Ling To Catholic Primary School -Little Science Superman The First STEAM Derby Car Roller Car Contest     

Steam Creative Contest

Merit Award K3C Lee Lok Fung

2021-2022

Content Awards Class and Student
Kowloon City District Outstanding Student Election Kindergarten Category Merit K3A  Chan Yat-HeI
Hong Kong International Mathematical Contest Preliminary Competition 2022 (Hong Kong Division) Kindergarten Category Silver K3C Lee Kwan Yu
Bronze K3A Chan Yat Hei
K3B Mak Damon
K3B Chan Ho Yi
K3D Cheng Tin Long
Kowloon City District Road Safety Committee Colouring Contest Merit Award K3A Man Tsz Chung
World Teachers Day “Thank You Teachers” Coloring Contest Merit Award K3A Man Tsz Chung
”Love My Home” Coloring Contest K3 Merit Award K3A  Chan Yat Hei
“Hong Kong Kindergarten and Primary School Coloring Competition” Champion K2C Chan Ching Kiu
Merit Award K2A Kam Wing Yu
“Ling Tao Catholic Primary School – STEAM Carnival Christmas Parent-Child Coloring Competition” Most Christmas Atmosphere Award K2C Lee Lok Fung
K3A  Man Tsz Chung
Most Creative Award K3D  Cheung Yuk Mun
K2C Cheung Pok Yin
K2B Ng Pak Hei Adam
Merit Award K2A Kwok Zi Lok Roger
K2A Kam Wing Yu
“St. Timothy’s Primary School 135th Anniversary Coloring Competition” Champion K3A Man Tsz Chung
Runner up K2C  Chan Ching Kiu
Merit Award K2A  Yuen Wing Yan
K2C  Lee Lok Fung
“The 6th Hong Kong Mathematics Cup Challenge” Competition K3  Champion K3C Lee Kwan Yu

2019-2020

Content Awards Class and Student
“Easy Easy” Good Things Diary Activity Shortlisted K1A Cheng Chuen Kit

K2D Tsoi Chun Chak Jason

K3B Cheung Yuk Lam

K3C Man Tsz Ching

“2019-2020 Kowloon City District Outstanding Student Election” Merit Award K3A Chen Yuk Lam
“Hong Kong’s 18 Districts Martial Arts Charity Gold Cup 2019” Taekwondo Competition Runner up K2C Lau Yui Sum
“Christian Lutheran Church of Hong Kong Hung Hom Lutheran School 2020

Kindergarten Coloring Contest”

Champion K1C Man Tsz Chung
Runner up K2C Pang Hei Yu

K3C Man Tsz Ching

2 nd Runner up K1C Chan King Tim
Merit Award K3C Chong Matthew
Merit Award K1A Wan Chi Pok

K1D Lo Tsz Yin

K1D  Lo Tsz Hang

K3C Lam Ting Chi

Hop Yat Church School Chinese-Western BIGIG Carnival Parent-Child Coloring Contest Merit Award K2A Cheung Lok Hei    K2C Pang Hei Yu
“2019 National Essence Cup Hong Kong Children’s Mandarin Recitation Grand Prix” K2 Runner up K2B Wu Ho Sum
K3 2nd Runner up K3B Zhang Sheng Han
K3 Silver K3C Chou Tsz Yeung
K3 Bronze K3D Jiang Olivia Cheuk Ham
Hong Kong Children’s Mathematical Association “2019 Hong Kong Academic Mathematics and Mathematical Olympic Classic” K3 Olympic Array Excellence Award K3B Or Cheuk Yin

K3D Yau Ho Tin Edwin

K3 Olympic Array Outstanding Award K3C Chong Matthew
K3 Mathematical Array Excellence Award K3B Or Cheuk Yin

K3C Chong Matthew

K3D Yau Ho Tin Edwin

2018-2019

Content Award Class and Student
“The Olympic Cup 2019 Hong Kong Mathematical Olympiad Challenge” K2 Olympic Array

first prize

K2B Zhang Sheng Han
K3 Olympic Array

first prize

K3A Loi Tsz Ying
K2 Math Group

first prize

K2B Zhang Sheng Han
K3 Math Group

first prize

K3A Loi Tsz Ying

K3A Chow Ming

K3C Fang Wei

K2 Math Group

Grand Prize

K2D Cheung Yuk Lam
“Easy Easy” Good Things Diary Activity Shortlisted K2A  Man Tsz Ching

K2D  Cheung Yuk Lam

K3B Chan Wai Lun

K3C Tsang Yin Him

GAPSK Putonghua Proficiency Test Kindergarten Elementary

(Assessment Plan)

Recognition for excellence K2A  Chou Tsz Yeung

K2B  Zhang Sheng Han

K2C  Hui Chi Sum

「2019 The 2nd Hong Kong Pacific Piano
Open Competition」
1 st Class Honours Award 及 1st Prize K3C LEE IP KEI
2019 Hong Kong International Music and Arts Festival Champion K3C LEE IP KEI
“2019 The 6th Hong Kong Asia Pacific Youth Piano” First prize K3B Chan Wai Lun
HONG KONG OPEN CRITICAL THINKING MATH CHALLENGE 2019 Gold Award K3D  Leung Yau Hin
The 8th World Children’s Drawing Competition 2019 Bronze K3C Tsang Yin Him
The 19th Super Language Recitation Competition

Kindergarten – English Poetry

2nd runner-up K2B  Yu Hin Sen
Hong Kong International Mathematics Competition 2019

(Hong Kong Division) – Preliminary Round

Silver Award K3D Wang Xin Yang
Bronze K3A Chow Ming、K3A  Loi Tsz Ying

、K3D  Leung Yau Hin

Hong Kong International Mathematics Competition 2019

(Hong Kong Division) – Qualifying Tournament

Merit Award K3A  Chow Ming
Silver Award K3D  Wang Xin Yang

2019-2020

Content Awards Class and Student
“Easy Easy” Good Things Diary Activity Shortlisted K1A Cheng Chuen Kit

K2D Tsoi Chun Chak Jason

K3B Cheung Yuk Lam

K3C Man Tsz Ching

“2019-2020 Kowloon City District Outstanding Student Election” Merit Award K3A  Chen Yuk Lam
“Hong Kong’s 18 Districts Martial Arts Charity Gold Cup 2019” Taekwondo Competition 2nd Runner up K2C Lau Yui Sum
“Christian Lutheran Church of Hong Kong Hung Hom Lutheran School 2020 Kindergarten Coloring Contest” Champion K1C  Man Tsz Chung
Runner up K2C Pang Hei Yu

K3C  Man Tsz Ching

2 nd Runner up K1C Chan King Tim
Merit Award K3C Chong Matthew
Merit Award K1A Wan Chi Pok

K1D Lo Tsz Yin

K1D Lo Tsz Hang

K3C Lam Ting Chi

Hop Yat Church School Chinese-Western BIGIG Carnival Parent-Child Coloring Contest Merit Award K2A Cheung Lok Hei    K2C Pang Hei Yu
“2019 National Essence Cup Hong Kong Children’s Mandarin Recitation Grand Prix” K2 Runner up K2B  Wu Ho Sum
K3 2nd Runner up K3B Zhang Sheng Han
K3 Silver K3C  Chou Tsz Yeung
K3 Bronze K3D  Jiang Olivia Cheuk Ham
Hong Kong Children’s Mathematical Association “2019 Hong Kong Academic Mathematics and Mathematical Olympic Classic” K3 Olympic Array Excellence Award K3B Or Cheuk Yin

K3D Yau Ho Tin Edwin

K3 Olympic Array Outstanding Award K3C Chong Matthew
K3 Mathematical Array Excellence Award K3B Or Cheuk Yin

K3C Chong Matthew

K3D Yau Ho Tin Edwin

2018-2019

Content Award Class and Student
“The Olympic Cup 2019

Hong Kong Mathematical Olympiad Challenge”

K2 Olympic Array

first prize

K2B Chang Yuk Lam
K3 Olympic Array

first prize

K3A Loi Tsz Ying
K2 Math Group

first prize

K2B Zhang Sheng Han
K3 Math Group

first prize

K3A Loi Tsz Ying

K3A Chow Ming

K3C Fang Wei

K2 Math Group

Grand Prize

K2D Chang Yuk Lam
“Easy Easy” Good Things Diary Activity Shortlisted K2A Man Tsz Ching

K2D Chang Yuk Lam

K3B Chan Wai Lun

K3C Tsang Yin Him

GAPSK Putonghua Proficiency Test Kindergarten Elementary

(Assessment Plan)

Recognition for excellence K2A Chou Tsz Yeung

K2B Zhang Sheng Han

K2C Hui Chi Sam

「2019 The 2nd Hong Kong Pacific Piano
Open Competition」
1 st Class Honours Award 及 1st Prize K3C  Lee Ip Kei
2019 Hong Kong International Music and Arts Festival Champion K3C Lee Ip Kei
“2019 The 6th Hong Kong Asia Pacific Youth Piano” First prize K3B Chan Wai Lun
HONG KONG OPEN CRITICAL THINKING MATH CHALLENGE 2019 Gold Award K3D Leung Yau Hin
The 8th World Children’s Drawing Competition 2019 Bronze K3C Tsang Yin Him
The 19th Super Language Recitation Competition

Kindergarten – English Poetry

2nd runner-up K2B Yu Hin Sen
Hong Kong International Mathematics Competition 2019

(Hong Kong Division) – Preliminary Round

Silver Award K3D Wang Xin Yang
Bronze K3AChow Ming、K3A Loi Tsz Ying

、K3D Leung Yau Hin

Hong Kong International Mathematics Competition 2019

(Hong Kong Division) – Qualifying Tournament

Merit Award K3A Chow Ming
Silver Award K3D Wang Xin Yang

*The content are in Chinese Version

Year Primary School Name of Graduate Content
2023-2024 Shun Tak Fraternal Association Leung Kit Wah Primary School  江梓霖 First place in the class of Primary 1
  2022-2023 PLK Stanley Ho Sau Nan Primary School 林梓寧 Fourth place in the class of Primary 1

Twenty Third place in the form of Primary 1

Grade A Conduct Award,

Excellent Point Accumulation Award,  Diligent Study Award

St. Eugene de Mazenod Oblate Primary School 鄭天朗 First place in the class of Primary 1

Third place in the form of Primary 1

Chan Sui Ki (La Salle) Primary School. 陳逸希 First place in the class of Primary 2

Third place in the class of Primary 2

First place in the class of Primary 2 English

The 30th Hong Kong Primary School Mathematics Olympiad Gold Medal

Hong Kong 74th English Solo Excellence Award

江柏輝 Nineth place in the class of Primary 1
Hop Yat Church School 李君茹 First place in the class of Primary 1

Fourth place in the form of Primary 1

張悆琛 Second place in the class of Primary 1

Seventh place in the class of Primary 1

羅子妍 Eighth place in the class of Primary 1

Grade A Conduct Award

 羅子恆  Fifteen place in the class of Primary 1
Ling To Catholic Primary School 張育滿 Fourth place in the class of Primary 2

Fifth place in the class of Primary 2

Tai Kok Tsui Catholic Primary School (Hoi Fan Road) 馮浩僖 Fifth place in the whole class (first grade Go competition)
Hop Yat Church School 龐貝嘉、梁威桐、 許湋行、廖峻添 Courtesy Award
梁洛、陳浩懿、羅子妍、張悆琛 Academic award
周凱琳、林晉禮、 林晉賢 Award of Best Improvement
蔡嘉俐、李君茹、鄧雅旻 Service Award
伍柏禧、黃淳熙、 文梓聰、曾曉南、羅子恆 Compliance Award
2019-2020 Hop Yat Church School Lam Sze Yin  

First place in the class of Primary 2

Forth place in the class of Primary 2

Merit Award for Chinese Language Achievement

Outstanding Student Award

Merit Award

2019-2020 Hop Yat Church School Or Cheuk Yin School Magazine Cover Design Competition of school anniversary- Merit Prize

E-card design competition of school anniversary-Third Place

2019-2020 Chan Sui Ki (La Salle) Primary School Cheung Yuk Lam Fifteenth place in the form of Primary 2
2018 – 2019 Ling To Catholic Primary School Lau Chi Ting Second place in the total semester in the form of Primary 4
2018 – 2019 Ma Tau Chung Government Primary School Ng Ka Man Sixth place in the form of Primary 4
2018 – 2019 Chan Sui Ki (La Salle) Primary School Cheung Cheuk Nam First place in the form of Primary 4

First place of Chinese of the year

First place of English of the year

2018 – 2019 Hop Yat Church School Choi Yu Tong Third place in the form of Primary 5
2017 – 2018 Ma Tau Chung Government Primary School  (Hong Hum Wan) Kwong  Wang Hei Tenth place in the form of Primary 3
2017 – 2018 Ma Tau Chung Government Primary School  (Tokwawan) Ng Ka Man Third place in the form of Primary 3
2016 – 2017 Ma Tau Chung Government Primary School (Tokwawan) Ng Ka Man Third place in the form of Primary 2